Association of Bureaux de Change Operators of Iran

رییس کانون صرافان در گفت و گو با اقتصاد آنلاین:

آرامش بازار ارز در فضای تبلیغات انتخابات/ تحریم بانکی موثرترین عامل در قیمت‌گذاری ارز

 

آرامش بازار ارز در فضای تبلیغات انتخابات/ تحریم بانکی موثرترین عامل در قیمت‌گذاری ارز

رییس کانون صرافان گفت: 5 عامل در قیمت گذاری ارز تاثیرگذار هستند که در این میان تحریم بانک‌های داخلی موثرترین عامل محسوب می‌شود.

اقتصاد آنلاین - علی مفید؛ سعید مجتهدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص شرایط بازار ارز در سال 96 گفت: بانک مرکزی در خصوص تزریق ارز از سال گذشته روندی را در پیش گرفته است، که باعث ایجاد آرامش شده است. چنانچه این سیاست در سال جدید هم ادامه پیدا کند، می توان به وضعیت خوب این بازار در تمام سال امیدوار بود.

وی افزود: نیاز بازار ارز دورماندن از هیجان است، در سال جدید هم می بایست بانک مرکزی با نگاهی به سنوات سال گذشته به ویژه از جهت شناسایی زمان هایی که تقاضا در بازار افزایش پیدا می کند، شرایط را در بازار به نحوی کنترل کند که بازار با کمبود عرضه مواجه نشود.

رییس کانون صرافان با اشاره به اینکه فضای تبلیغات انتخاباتی نیاز به آرامش دارد و کاندیداها برای فعالیت خود نیازمند چنین شرایطی هستند، تصریح کرد: امسال شرایط انتخاباتی خوبی حاکم شده است و بازار ارز از جمله بازارهایی است که تنشی در آن شکل نگرفته است و پیش بینی می کنم تا پایان زمان برگزاری انتخاباتی هم هیچ تنشی نداشته باشیم.

مجتهدی در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از آینده بازار ارز چیست، این طور پاسخ داد: 5 عامل در بازار ارز و به ویژه قیمت آن تاثیر بیشتری دارد، که در این میان نقش تحریم های بانکی به طور مشخص بارزتر است. پس از آن میزان واردات کشور، تحقق اقتصاد مقاومتی بر پایه صادرات غیرنفتی و محصولات کشاورزی، چگونگی توزیع ارز مداخله ای و بالاخره تحرک های سیاسی منطقه ای و جهانی است. در صورتی که هر کدام از این عوامل سیاسی و اقتصادی به سمت خاصی حرکت کند بازار ارز هم از آن شرایط تاثیر می پذیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت خود، با بیان اینکه نوسان گیری ارز و کسب سود، جذابیت خود را از دست داده است، گفت: جذب سرمایه های کشور در بخش تولید و کشاورزی یک نیاز اساسی محسوب می شود. در این چند ساله هم بانک ها هر زمان اقدام به این کار کرده اند توانسته اند سود بیشتری به مشتریان خود پرداخت کنند. در حالی که سرمایه گذاری بانک ها در بخش ارزی دستاورد کمتری برایشان ایجاد می کرد.

مجتهدی در پاسخ به این سوال که شیوه توزیع ارز توسط بانک مرکزی را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: توزیع ارز باید با توجه به تجارب سال های گذشته صورت گیرد و در این خصوص کانون صرافان می توان به بانک مرکزی کمک کند تا مقاطع حساس بازار ارز را شناسایی و به بانک مرکزی معرفی کند تا با تزریق به موقع و کافی از ایجاد تنش در بازار جلوگیری کند.

 
آدرس پستی: تهران - میدان هفت تیر - ابتدای خیابان مفتح جنوبی - کوچه شیمی - پلاک 84 - طبقه پنجم، کد پستی: 1573753411
ساعت مراجعه حضوری : شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح الی 16:30، پنج شنبه 8:30 صبح الی 12:30
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن: 4-88347131 فکس: 88347135
صندوق پستی : 141551143
 
Go to top